Znáte výhody a úskalí volné výchovy dětí?

5. srpen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03444222.jpeg

Vychovávat dítě je jeden z nejnáročnějších rodičovských úkolů. Přístupů, které můžeme při výchově svých potomků zvolit, je celá řada. Jedním z nich je poslední dobou se často objevující takzvaná "volná výchova dětí".

S psychoterapeutem Mgr. Janem Kulhánkem z pražské Psychoterapie Anděl jsme si povídali o tom, co to volná výchova vlastně je a proč ji někteří rodiče praktikují.

Povídali jsme si mimo jiné o tom, zda může tento způsob výchovy vést k tomu, že z dětí vyrostou sebevědomí, zodpovědní lidé, kteří se dokáží v životě prosadit. A zmínili jsme i úskalí volné výchovy dětí.

Dozvěděli jste se, že nechat dítě růst jak dříví v lese, není dobré nejen pro vás, ale ani pro samotné dítě, které může díky tomuto přístupu zažívat pocity nejistoty a bezmoci.

Řeč byla i o současném trendu okamžitého uspokojování materiálních potřeb a tužeb dětí a jeho negativních následcích. A také jsme si řekli, kdy je rozumné nechat si poradit nebo pomoct od odborníka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.