Domácí semenaření je smysluplná a opomíjená aktivita, říká Klára Hrdá
S manželem pěstují na zahradě v malé obci v okrese Praha-východ kde co. Nejen pro radost a „na zub“, ale oni také semenaří. O semínka se dělí s dalšími zájemci prostřednictvím takzvaných semínkoven. Klára Hrdá je totiž zakladatelkou Iniciativy Semínkovna v České republice.
Jak říká, semenaření pomáhá uchovávat dědictví kulturních plodin a lokálních odrůd, kterých dříve bylo všude mnoho. Dnes jsou spíš vyhledávanými raritami. A proto vznikly semínkovny. Fungují v knihovnách, školách, školkách, obchodech, kavárnách, informačních centrech…
V ČR a v SR už jich je přes 180. „S jarem se jich opět plno hlásí. Mám velkou radost, že to lidé ani během pandemie nevzdávají,“ usmívá se Klára Hrdá.
Iniciativa Semínkovna vznikla u nás na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení v roce 2015. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks.
Semínkovny, ať už je to skříňka, košíček, krabička a podobně, jsou místem, kde mezi sebou zahradníci bezplatně sdílejí osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v „bio“ kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Mělo by jít o výsledek domácího semenaření.
Chtěli byste se do semenaření taky pustit, ale nevíte, jak na to? Podrobnosti najdete zde.
Co všechno s manželem na zahradě pěstují, jaký mají systém, aby se v tom vyznali, a proč na zahradě nemá Klára téměř žádné květiny, i když je tolik miluje? Poslechněte si v reportáži.
Související
-
Alena Šedová sbírá papírové ubrousky. Možná si řeknete, to já taky, ale určitě jich nemáte tolik!
Papírové ubrousky, podšálky a prostírání sbírá paní Šedová už téměř 5 desetiletí. Ve skříních v dortových krabicích jich má 65 tisíc kusů ze 120 zemí všech kontinentů.
-
Etnobotanika a archeobotanika. Nejen těmito obory se zaobírá Jarmila Skružná z Roztok
Jarmila Skružná působí v Botanické zahradě hlavního města Prahy jako vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky. Spravuje sbírku užitkových rostlin mírného pásma.
-
Beránek kam se podíváš. Největší sbírka velikonočních forem čítá 400 kusů
Jaroslava Holinová, majitelka největší sbírky forem na pečené beránky u nás, žije v Libiši na Mělnicku. Její sbírka má zápis v České knize rekordů i další ocenění.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Anglický humor, který léčí! A nestárne...
Vladimír Kroc, moderátor


Doktor v domě
Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko