Mochyně jsou nejen na ozdobu, ale i k jídlu. Pozor ale na ten správný druh, nespleťte se

Oranžovými lampionky mochyní se zdobí věnce. Žlutooranžové kuličky s křidélky vídáme na zákuscích. Dobře vypadají ty i ty, ale kuličku jen druhých zmíněných můžeme sníst. Co svou chutí připomíná? Poví nám to Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

„Jedlých mochyní je více druhů. Jedlé ovocné (ty ze zákusků) jsou Physalis peruviana, Ph. pruinosa a některé další, s chutí trochu do ananasu. Jedlé zeleninové jsou Ph. philadelphica, Ph. ixocarpa. Jsou to taková malá rajčátka (říká se jim tomatillo), s chutí jdou možná do rajčete i papriky, docela dobře zahušťují vařené zeleninové pokrmy.

Pěstují se jako letničky nebo jako rajčata, tvoří různě pevné keříky, sklízejí se obyčejně tehdy, když plody opadávají nebo když mají vyhovující chuť.

Mochyně židovská třešeň

Mochyně nejedlá, někdy považovaná za jedovatou, je trvalka Physalis alkekengi, mochyně židovská třešeň. Někdo její plody pozře, ale pro mě je prostě nejedlá nebo jedovatá. Obsahuje látky, které jsou ve větší míře jedy, a tak u citlivých osob mohou způsobit značné potíže.

Tato trvalková mochyně, v dobrých půdách intenzivně rostoucí a odnožující rostlina, by se dala považovat za lokálně invazivní. Stonky s plody a jejich obaly (kalichy) se suší do zimní vazby.“

Další zajímavosti si poslechněte v reportáži.

Spustit audio