Šibeniční vrch u Mnichovic se těší na lyžaře. Letos ho zasněžuje 7 sněžných děl

27. prosinec 2021 14:00

Ladovskou zimu si letos opět můžete užít na Šibeničním vrchu u Mnichovic. Aktuálně se v našem kraji už lyžuje také v areálu na Monínci (na rozhraní středních a jižních Čech), v Chotouni u Prahy a v Kvasejovicích nedaleko Sedlce - Prčice.

Vlekaři už mají za sebou generální zkoušku zasněžovací techniky. Majitel a zároveň správce lyžařského areálu na Šibeničním vrchu Jan Zenkl nechal na začátku prosince upravit sjezdovku rozrytou divočáky a nakoupil zbrusu nové boby pro děti. Areálem provedl nejen naši redaktorku Báru Kvapilovou, ale také sousedy z Mnichovic a okolí.

Čtěte také

Návštěvníci v lyžařském areálu najdou tři sjezdovky. Sjezdovka Mikeš je určená pro nejmenší děti a měří zhruba 100 metrů. Na severní straně areálu je 250 metrů dlouhý vlek Bobeš a na západní straně leží 260 metrů dlouhá sjezdovka Pašík, kde se bude jezdit na bobech. „Areál určitě není vytvořen pro nějaké SKI-alpinistické lyžování. Je to hlavně pro to, aby se děti naučily lyžovat, maminky aby si s nimi mohly na ty lyže skočit anebo pro starší lidi, seniory, kteří si ve všední den chtějí zajezdit,“ přibližuje své záměry majitel areálu Jan Zenkl.

Lyžování na Šibeničním vrchu

Původně na zasněžení areálu stačilo 1 sněhové dělo. Teď je areál dovybavený celkem sedmi děly a speciálními tyčemi, které budou pomáhat při větších mrazech se zasněžováním. Provozovatel to v zimě nemá jednoduché. Když začíná se zasněžováním, vyráží na sjezdovky třeba ve tři hodiny ráno vybaven čelovkou a kopce za noc i třicetkrát oběhne, aby se ujistil, že děla míří správným směrem.

Jaké výhody a nevýhody mají sněhové tyče? Kdy jsou lepší pro zasněžování sněhová děla? A co říkají sousedé na hluk, když se zasněžuje? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: ČTK
Spustit audio