Tahací harmoniky jdou zase do módy. Mezi hráči přibývají mladí lidé

9. březen 2021

Hořovická továrna na akordeony a heligonky má stoletou tradici. Hudební nástroje tady vyrábějí ručně a každému kusu věnují speciální pozornost. Konkurenční výrobky ze zahraniční chtějí porazit kvalitou. Firmě Delicia se dokonce daří natolik, že se navzdory krizi nebojí investovat do nových strojů v truhlárně.

„Tradice výroby akordeonů v Hořovicích spadá již do roku 1920, kdy s výrobou akordeonů začal pan Josef Kebrle,“ říká současná majitelka firmy Stanislava Koutná. V roce 1963 byla zaregistrovaná ochranná známka Delicia a od té doby probíhá výroba akordeonů pod touto značkou. Zdejší výrobní závod obýval velkou budovu v areálu na okraji Hořovic, teď sídlí v několika menších dílnách.

Doby, kdy se v továrně vyráběly tisíce kusů hudebních nástrojů, jsou pryč. „Vyrobíme asi tak kolem 500 kusů za rok, ovšem kvalita je nesrovnatelná s kvalitou za dob socialismu, protože my, abychom se udrželi na světovém trhu, musíme vyrábět pouze velmi kvalitní výrobky, které mohou konkurovat tradičním italským nebo německým akordeonům.“

Obchodní manažerka Věra Eschnerová má v plánu naučit se hrát na akordeon, aby mohla zákazníkům při výběru lépe poradit. Už teď zná na nástrojích každý technický detail. V akordeonu se nachází na tři tisíce součástek. Základ hudebního nástroje vzniká v truhlárně. Tělo akordeonu se později potahuje celuloidem a leští se speciální pastou. Precizní práce při montáži mechaniky je možná jen díky dlouholetým zkušenostem jednotlivých zaměstnanců.

Tahací harmoniky jdou prý zase do módy a mezi hráči přibývá mladých lidí. I když firma v poslední době přišla o zakázky ze zahraničí, českých zákazníků je stále víc.

Paradoxně tomu napomohla i současná krize, kdy jsou lidé hodně doma a nudí se. Mnozí z nich se snaží oprášit téměř zapomenuté dovednosti ze školních let. Výjimkou nejsou ani lidé, kteří se rozhodli začít učit na hudební nástroj až v pozdějším věku. Někteří z nich se možná inspirovali u kapely Jelen, která na vystoupeních využívá právě akordeon z Hořovic. Heligonku značky Hlaváček si nedávno objednal do svého divadla také Jiří Suchý.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.